VMware NSX Kurulum ve Konfigrasyonu Bölüm 5: VMware NSX Controller Deploy

VMware NSX Kurulum ve Konfigrasyonu Bölüm 5: VMware NSX Controller Deploy

Merhaba arkadaşlar;

Bir önceki anlatımımda sizlere VMware NSX Exclusion List Kullanımını anlatmıştım. Bu anlatımıma alltaki linkten erişebilirsiniz:

Şimdi sizlere NSX nedir bölümünde anlattığım Control Plane bölümüne ait olan kısımı anlatacağım. Yani Control plane kısmında bahsettiğim controller sanal makinelerinin nasıl oluşturulduğunu anlatacağım.

Altta linkini paylaştığım NSX Nedir? anlatımımda bahsettiğim gibi controller nodelar yedeklilik ve split brainden dolayı en az 3 adet deploy edilmelidir. Ama ben test ortamında yaptığım için sadece 1 adet deploy edeceğim.

İlk olarak Networking and Security sayfasında Installation and Upgrade menüsüne giriyoruz. Ardından Management sekmesinin altındaki NSX Controller Nodes sekmesine giriyoruz. Sonra + ADD butonuna tıklıyoruz.

Bu adımda en az 12 karakterli komplex bir şifre belirliyoruz. NEXT diyoruz.

Burada ilk olarak controller’a isim veriyoruz. Sonra deploy edileceği Datacenter, Cluster ve Datastore’u seçiyoruz. Sonra da Connected To bölümünden Select Network yazısına tıklıyoruz.

Burada Controller Node’ların başlı olacağı Network’ü seçiyoruz. Bu network sanalmakinelerle aynı networkte olması gerekmez. Sadece controller nodeların birbiriyle haberleşeceği yalıtılmış bir networkte olabilir. Seçtikten sonra OK diyoruz.

Daha sonra Select IP Pool yazısına tıklıyoruz.

Burada daha önceden NSX tarafında oluşturduğunuz IP Pool mevcutsa onu seçebilirsiniz. Yoksa CREATE NEW IP POOL yazısına tıklıyoruz. Zaten yeni kurulum yaptığımız için muhtemelen daha önceden oluşturduğunuz pool zaten olmayacaktır.

Alttaki resimde gördüğünüz gibi oluşturmak istediğimiz IP havuzunun bilgilerini girip en altta Pool’un aralığını belirliyoruz. Range belirlerken aralığın genişliğini kaç tane controller node oluşturacağınıza göre seçmeniz uygun olacaktır. SAVE diyerek çıkıyoruz.

Oluşturduğumuz poolu seçip OK diyoruz.

Herhangi bir eksiğiniz yoksa FINISH diyerek deploy işlemini başlatıyoruz.

Deploy işlemimiz başlamış bulunmakta. Tamamlanmasını beklememiz gerekmektedir.

Alttaki gibi status bölümünde Connected yazdığında işlemimiz tamamlanmış oluyor. Bu şekilde istediğiniz kadar deploy edebilirsiniz.

VMware NSX Kurulum ve Konfigrasyonu Bölüm 5: VMware NSX Controller Deploy anlatımımızı tamamladık.

Bir dahaki anlatımımda sizlere NSX Plugin’inin hostlara kurulumunu anlatacağım. Alttaki linkten erişebilirsiniz.

İyi günler…