VMware NSX Kurulum ve Konfigrasyonu Bölüm 1: VMware NSX Nedir?

VMware NSX Kurulum ve Konfigrasyonu Bölüm 1: VMware NSX Nedir?

Merhaba arkadaşlar;

Sizlere bu anlatım serimde VMware network sanallaştırma ve güvenlik çözümü olan NSX’ten bahsedeceğim ve kurulumunu nasıl yapacağımızı anlatacağım.

VMware NSX nedir?

VMware NSX, günümüz işletmelerinin hibrit bulut veri merkezlerindeki güvenlik, otomasyon ve çeviklikle ilgili çok karmaşık sorunları çözmesini sağlayan güçlü bir yazılım tanımlı (software defined) ağ oluşturma çözümüdür.

NSX ne işe yarar?

NSX; switch, router, firewall, Load Balancer, VPN ve diğer birçok network cihazını sanal olarak oluşturabilir. Aynı network içerisinde bir çok sanal network oluşturabilir. İstediğimiz sanal makineden fiziksel makineye ya da fiziksel makineden sanal makineye port/servis bazlı kural yazabiliriz. Sanal olarak edge firewall deploy edip bunun ile firewall, Load Balancer ve VPN gibi hizmetler sunabiliriz. Bunun gibi birbirinden yararlı bir sürü yarardan bahsedebiliriz.

NSX nasıl çalışır?

NSX çalışmak için vDS’e ihtiyaç duyar. vDS ile ilgili bilgilere alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

NSX 3 ana katmandan oluşmaktadır. Bunlar data plane, control plane ve management plane‘dir.

Data plane: Kısaca anlatmak gerekirse bu yapının vDS üzerindeki vswitch katmanıdır.

Control plane: Deploy edilen NSX controller makinelerinin üzerinde çalışır. Özetle görevi deploy edilen sanal makinelerin, hostların ve firewalların bilgilerini tutmaktır. Genel olarak split brain yaşamamak ve yedeklilik için tekil sayı ve en az 3 adet deploy etmeniz tavsiye edilmektedir. Herhangi birisinin kapanması durumunda diğerleri çalışmaya devam edecektir. Üzerinden data trafiği geçmediği için herhangi bir kesinti yaşamazsınız.

Management plane: NSX’in bize görünen yüzüdür. Deploy ettiğimiz NSX manager üzerinde çalışır ve diğer sistemlere entegre olabilmek için REST API servisi sağlar.

VMware NSX Kurulum ve Konfigrasyonu Bölüm 1: VMware NSX Nedir? ile ilgili genel olarak anlatacaklarım bu kadar. Şimdi NSX Manager deploy etmeyi anlatacağım. Alttaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

NSX’i alttaki linkten indirebilirsiniz:

https://www.vmware.com/products/nsx.html

VMware ile ilgili diğer anlatımlarıma alltaki linkten erişebilirsiniz:

https://sabahattindevrez.com/category/vmware/