vCenter vSphere HA Yapılandırma

vCenter vSphere HA Yapılandırma

Merhaba arkadaşlar. Bu anlatımımda sizlere istediğimiz herhangi bir Cluster üzerinde High Availability servisi nasıl açılır onu anlatacağım.

HA servisini başlatabilmek için öncelikle bir cluster’ınız olmalı, bu cluster altında en az 2 fiziksel hostunuz bulunmalı ve bu hostların vSan, nfs ve iscsi/san gibi ortak datastore’u bulunmalıdır. Bu hostlarda bulunan sanal makinelerde bu datastore’da bulunmalıdır. Çünkü a ve b hostlarında bulunan sanal makineler bu hostlardan birisinin erişilemez olması durumunda diğer hostta açılabilmesi için ayakta olan hostun kapanan hostta bulunan makinelerin disklerine erişmesi gerekmektedir. Bunu da sadece ortak erişilen datastore ile sağlayabilirsiniz.

HA biz aksini belirtmediğimiz durumda örneğin a hostu kapanınca ya da kapanmadığını varsayar ve sadece datastore erişimi kesildiğini varsayarsak bu makinelerin hata durumuna düştüğünü düşünerek etkilenen sanal makineleri kapatarak başka bir host üzerinde açacaktır.

Anlatıma başlamam gerekirse;

İlk olarak HA servisini başlatmak istediğimiz CLuster’ı seçerek Configure sekmesine tıklıyoruz. Ardından Services bölümünde bulunan vSphere Availabitiy’e tıklıyoruz. Burada da sağ üstteki EDIT butonuna tıklıyoruz.

Sol üstte bulunan vSphere HA’yı sağa kaydırarak aktif hala getiriyoruz. Burada Host Failure Response bölümünden host hatası alınca ne yapılacağına karar veriyoruz. Ben standat şekilde bırakıyorum.

vCenter bizim için gerekli işlemleri yaptıktan sonra servisimizi başlatmış oluyoruz.

Summary Sekmesinden vSphere HA durumunu kontrol edebilirsiniz.

vCenter vSphere HA Yapılandırma anlatımımızı da burada tamamlamış bulunmaktayız. VMware ile ilgili diğer paylaşımlarıma alttaki linkten erişebilirsiniz.

https://sabahattindevrez.com/category/vmware/

Bir dahaki anlatımda görüşmek üzere…