GPO’da masaüstünde dosya veya kısayol oluşturma

Başka bir anlatımdan daha merhabalar;

Bu gün domain ortamında istediğimiz bilgisayarların masaüstüne veya istediğimiz başka bir dizine dosya kopyalamayı anlatacağım.

İlk adım olarak bir paylaşım klasörü oluşturacağız. Bu klasöre dosyayı kopyalayacağımız kişilerin erişim yetkisi olması gerekmektedir. Örneğin muhasebe grubundaki bilgisayarların masaüstüne dosyayı kopyalayacaksak muhasebe grubunun bu klasöre erişim yetkisinin bulunması gerekmektedir. En basiti zaten herkesin yetkisi olduğu için “netlogon” klasörünün içerisinde bir klasör oluşturmaktır. Ben burada aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi “paylasim” adında bir klasör oluşturuyorum ve içine “a.jpg” adında bir resim dosyası atıyorum.

Ardından “koplaya.bat” adında bir işlem dosyası oluşturup içerisine

copy \\****\netlogon\paylasim\a.jpg %userprofile%\desktop /y

“****” ile belirttiğim yere kendi DC adınızı yazmanız gerekmektedir.  “%userprofile%\desktop” ile belirtilen yerde ise dosyayı oturum açan kullanıcının masaüstüne kopyalanacağı belirtilmiştir. Kendi tercihiniz olarak burayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Daha sonra ise Group Policy Management’a girip Policy’mizi editleyerek aşağıdaki bölüme giriyoruz

User Configuration>policies>Windows Settings>Scripts>Logon

Burada “Show Files”a tıklayıp açılan klasörün içerisine biraz önce oluşturduğumuz “kopyala.bat” işlem dosyamızı atıyoruz. Daha sonra “Add” tıklayıp Browse dedikten sonra kopyala.bat’ı seçiyoruz ve tamam diyoruz.

gpokopya3

gpupdate /force yapıp policy güncelleştirmesi aldıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlat yapabiliriz. artık client bilgisayarlarımız restart olup kullanıcı girişi yapıldıktan belli bir süre sonra masaüstümüzde a.jpg dosyası kopyalanacaktır.

iyi günler…