Domain Ortamında BgInfo Kullanımı

BGInfo nedir?

Genel olarak anlatmak gerekirse “Mark Russinovich” tarafından geliştirilmiş bilgisayar veya domain bilgilerinizi masaüstü duvar kağıdınızda belirttiğiniz yere yazdırmayı sağlayan uygulamadır.

Niçin gerekili?

Büyük ölçekli ağ yapılarında bilgisayar bilgilerinizi otomatik olarak duvar kağıdına yazdıracağınız için clientlarda sorun çıktığında örneğin IP adresini karşıdaki kullanıcıdan isiteyerek uzak masaüstü bağlantısı yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Kurulum:

Öncelikle aşağıdaki linkten uygulamamızı indiriyoruz.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb897557.aspx

indirdiğimiz uygulamayı çalıştırıp duvar kağıdımıza yazdırmak istediğimiz bilgileri kendimize göre ayarlıyoruz. Ben aşağıdaki ayarları yeterli görüyorum.

isterseniz Position butonuna tıklayarak bilgilerin nereye yazdırılacağını seçebilirsiniz.

İşlemlerimiz bittikten sonra Preview butonuna tıklayarak bilgilerimizin nasıl göründüğünü kendi bilgisayarımızda test edebiliriz. Örneğin:

Gerekli düzenlemeleri kendi isteklerimiz doğrultusunda tamamladıktan sonra sol üst köşedeki “File” menüsüne girerek “Save As…”a tıklayarak “bginfo.bgi” adını vererek kaydediyoruz.

Daha Sonra Group Policy Management’a girip uygulamak istediğimiz Policy’i editleyerek;

User Configuration>Policies>Windows Settings>Scripts>Logon

Buraya giriyoruz. Logon’a çift tıklayarak açıp Add diyoruz. Script Name olarak “bginfo.exe”, Script Parameter olarakta “bginfo.bgi /timer:0 /NOLICPROMPT /silent” yazıp tamam diyerek kaydediyoruz.

ardından Show Files butonuna tıklayarak biraz önce oluşturduğumuz bginfo.bgi dosyamızı ve bginfo.exe dosyamızı buraya kopyalıyoruz. Artık yapacağımız işlemler buraya kadar. Client bilgisayarlarımızı yeniden başlattıktan bir süre sonra masaüstümüzde istediğimiz bilgiler yazılmaya başlayacaktır.

Başka bir anlatımda görüşmek üzere… 🙂