vRNI Upgrade Hatası: “Insufficient disk space. Contact VMware support.”

Merhabalar;

Bu anlatımımda sizlere VMware ürünü olan vRealize Network Insight’ı güncellerken karşılaştığım sorunu nasıl çözdüğümü anlatacağım.

Benim sistemimde vRNI 6.7 mevcuttu ama yeni yayınlanan vRNI 6.8 sürümüne offline olarak güncellemek için bundle’ı upload ettiğimde “Insufficient disk space. Contact VMware support.” hatası ile karşılaştım. Başta normal karşıladım gereksiz loglar vs diski doldurmuştur dedim ama durum hiçte öyle çıkmadı.

İlk olarak vRNI Platform ve Proxy Sanal Makinelerine “support” kullanıcısı olarak ssh ile bağlandım. Disk kullanımlarına baktığımda ikisinde de anormal bir durum gözükmüyordu:

Ardından Google üzerinde arama yapmaya başladığımda aslında pek bir şey bulamadım. Elle tutulur en iyi döküman alttaki linkte verdiğim KB dökümanıydı.

https://kb.vmware.com/s/article/53550

Bu KB de ise sadece disk eklememi ve 5 dakika içerisinde bu eklediğim diski /var bölümüne genişleteceğini söylüyordu. Araştırmaya devam ettim.

Cli upgrade yöntemi hata ile ilgili bana daha fazla dönüş sağlayabilir diye düşündüm.

/tmp - 6 GB
/home - 2 GB
/var - 40 GB

Bunun sonucunda Platform ve Proxy Sanal Makinelerinde üstte belirttiğim bölümlerde en az üstte belirttiğim disk boşluklarının olması gerektiğini okudum.

Sistemimi kontrol ettiğimde bunda da sorun yoktu. Tüm isterleri zaten karşılıyordum. Artık bi çıkmaza girmiştim. Araştırmalara devam ettiğimde yeni versiyonların dökümanlarında olmayan eski versiyonların dökümanlarında olan bir isterler karşılaştım:

Platform Sanal Makinesinde, Root yani “/” yada başka bi deyişle “/dev/mapper/vg-root” bölümünün en az 12 GB alana sahip olması gerektiğini okudum. Hemen kontrol ettiğimde galiba sorunu bulmuştum:

Şimdi yeni bir soruna sahiptim: / dizinini ileride bir soruna sebep olmadan VMware’nin istediği gibi genişletmek.

Tabi ki bununla ilgili bir döküman veya çözüm bulamadım :). Bazı yöntemler tabi ki var ama ileride başka bir soruna sebep olabilirlerdi. Çünkü VMware yöntemi değildi.

Bende bu alanda neyi silerek hem sisteme zarar vermem hem de upgrade işlemimi tamamlayabilirim diye araştırmaya başladım. Log silmek bi çözüm olamazdı çünkü loglar /var/log olarak olarak “/dev/mapper/vg-var+log” bölümündeydi. Neredeyse tüm klasörleri gezdikten sonra sıra “/usr/share/nginx/upgradebundle/” geldikten sonra ne göreyim? son yüklediğim 6.7 versiyonunun upgrade bundle dosyaları buradaydı:

root olduktan sonra du -sh * komutu ile dosyaların boyutlarını listeledim. 2.8 GB boyutundaki “infra-base-1656233033-41cb96297fe33f7090d37a1020a79faa.tgz.bundle” dosyasını silmeye karar verdim. Bu dosya adı versiyona göre değişiklik gösterebilir.

sudo su
rm -rf infra-base-1656233033-41cb96297fe33f7090d37a1020a79faa.tgz.bundle

Artık / dizininde 14 GB boş alana sahiptim:

Bundle’ı tekrar upload ettiğimde artık bi hata ile karşılaşmadım sorun çözülmüştü:

Bu yazım ile umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Görüşmek üzere…