VMware vCenter Appliance Update

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki anlatımımda sizlere vCenter’ı nasıl kuracağımızı anlatmıştım.

Şimdide sizlere bu kurulumunu gerçekleştirdiğimiz vCenter’ın güncellemelerini nasıl yapacağınızı anlatacağım. Kullanmaya başlamadan önce son sürümü yüklediğinizden emin olmanızı öneririm.

https://www.vmware.com/products/vcenter-server.html

VMware vCenter Appliance Update

Update işlemine başlamadan önce vCenter’ın management sayfasına girmemiz gerekmektedir. Buraya https://fqdn_veya_ip:5480 adresinden erişebilirsiniz. Bir adım önce root kullanıcımız ve bu kullanıcıya belirlediğimiz şifre ile giriş yapıyoruz.

Ardından sol menüde bulunan Update sekmesine tıklıyoruz. Burada vCenter internet bağlantısı mevcut ise otomatik olarak güncellemeleri denetleyecektir. Eğer ortamınızda internet mevcut değilse sağ üstte bulunan CHECK UPDATES butonuna tıklayarak altta açılan listeden sanal makineye mount edilmiş offline update bundle’ı cdrom seçeneğinden gösterebilirsiniz. Ben an itibariyle bulunan son güncellemeyi yüklemek için 6.7.0.42000 güncellemesini seçiyorum. Ardından STAGE AND INSTALL butonuna tıklıyorum. STAGE ONLY derseniz güncellemeyi sadece indirecektir ama yüklemeye başlamayacaktır. STAGE AND INSTALL diyerek indirtip yükletme işlemine başlıyoruz.

Lisans sözleşmesini kabul edip Next diyoruz

vCenter’ı güncelleme işlemine başlamadan önce yedeğini almanız önerilir ve yedeği aldığınıza dair onay ister. Yedeğim var diyerek FINISH butonuna basıyoruz.

Yükleme işlemi başlıyor.

Yükleme işlemi sürerken bir süre sonra sizi login ekranına geri atacaktır. Bir süre giriş yapamayabilirsiniz.

Giriş yapabildiğinizde bu şekilde karşılanacaksınız. Güncelleme başarılı oldu.

Summary sekmesinden versiyonunuzu görüntüleyebilirsiniz.

VMware vCenter Appliance Update anlatımımızı tamamladık.

Birdahaki anlatımımda sizlere vCenter üzerinde Datacenter oluşturma, Cluster kurma ve bu cluster’a host eklemeyi göstereceğim. Anlatıma alttaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

VMware ile ilgili diğer anlatımlarıma alttaki linkten erişebilirsiniz.

https://sabahattindevrez.com/category/vmware/