VMware NSX-V 6.4.6 to 6.4.8 Upgrade

VMware NSX-V 6.4.6 to 6.4.8 Upgrade

Merhabalar;

Bu anlatımımda sizlere VMware’in distributed firewall yazılımı olan NSX-V’nin nasıl güncellendiğini anlatacağım. Aslında Versiyon bağımsız olarak tamamen tüm sürümler aynı şekilde güncellenmektedir. 6.4.6’dan 6.4.8′ direk güncellememin sebebi 6.4.7’de çıkan bug ve sorunlar yüzünden NSX 6.4.7 yayından kaldırıldı. Realese notlarında 6.4.7 de düzentildiğinin söylendiği ama 6.4.8 release notlarında yazmayan bazı düzelmeler de mevcut. Bknz: Fixed Issue 2445396. Release notlarına alttaki linklerden erişebilirsiniz:

https://docs.vmware.com/en/VMware-NSX-Data-Center-for-vSphere/6.4/rn/releasenotes_nsx_vsphere_647.html

https://docs.vmware.com/en/VMware-NSX-Data-Center-for-vSphere/6.4/rn/VMware-NSX-Data-Center-for-vSphere-648-Release-Notes.html

İşlemlere başlamadan önce NSX Manager’a giriş yapmış olmamız ve VMware-NSX-Manager-upgrade-bundle-6.4.8-16724220.tar.gz dosyasına ihtiyacımız var. Bu dosyayı alttaki linkten elde edebilirsiniz:

https://my.vmware.com/en/web/vmware/downloads/details?downloadGroup=NSXV_648&productId=417&rPId=53827

Upgrade bundle dosyası elimizde oldğuna göre NSX Manager’a giriş yapıyoruz:

Ardından upgrade butonuna tıklıyoruz:

Daha sonra Upload Bundle butonuna tıklıyoruz:

Upgrade bundle not found yazısına aldırış etmeden Dosya Seç butonuna tıklıyoruz, VMware-NSX-Manager-upgrade-bundle-6.4.8-16724220.tar.gz seçip Continue butonuna tıklıyoruz:

Dosyamızın karşıya yüklenme işlemi başladı:

Verify işlemi başladı:

Ben herhangi bir sorun yaşama durumunda ssh ile bağlanabilmek için SSH’ı enable ettim. Bu sizin tercihiniz. Ardından Upgrade butonuna basıyoruz.

NSX Manager güncelleme işlemi başladı. Bu süreç içerisinde NSX Manager sanal makineniz yeniden başlatılacaktır. vCenter üzerinde Networking and Security bölümüne girince hatalar ile karşılaşmanız normal olacaktır.

NSX Manager yeniden başladıktan sonra Summary bölümüne girip durumu kontrol edebilirsiniz:

vCenter üzerinde Networking and Security bölümüne girdiğimizde Fabric Status altında Pending Upgrades olarak 2 adet güncellemenin beklediğini görüyoruz:

Installation And Upgrade menüsünden Upgrade sekmesine giriyoruz. Bu bölümü incelediğimizde 6.4.6 kullandığımı ve 6.4.8 e güncelleneceğini görebilirsiniz. Plan Upgrade Plan butonuna tıklıyoruz:

One Click Upgrade butonuna tıklıyoruz. tek tıkla güncellemeyi başlatma işlemidir. Plan Your Upgrade ile planlama yaparak güncelleyebilirsiniz:

Yapılacak işlemin özetini görüntülüyorsunuz. Start Upgrade butonuna tıklıyoruz:

Güncelleme Başladı:

View Details yazısına tıklayarak detayları görüntüleyebilirsiniz:

Controller Cluster adımında nsx controller nodelar güncelleniyor:

Clusters adımında hostlardaki nsx agentlar güncellenecektir. Hostlar tek tek maintenance mode’a alınıp agentler güncellenecektir.

Bu adımda NSX Edge kullanıyorsanız ESG’ler güncellenecektir.

Bu işlemde bittikten sonra vCenter’dan logout olup tekrar login oluyoruz ve üstte çıkan refresh butonuna tıklıyoruz ve sonuç:

VMware NSX-V 6.4.6 to 6.4.8 Upgrade anlatımımızı tamamladık 🙂 Artık NSX-V 6.4.8 kullanıcısıyız. Bir dahaki anlatımda görüşmek üzere…