VMware ESXi Management IP Ayarları

Merhabalar;

Bir önceki anlatımımda sizlere VMware ESXi 6.7 hypervisor kurulumunu anlatmıştım. Bu anlatımıma alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://my.vmware.com/group/vmware/evalcenter?p=free-esxi6

Şimdide sizlere bu kurmuş olduğumuz ESXi hostun network ile bağlantısını ve dolayısı ile vCenter vs yazılımlara entegrasyonu için gerekli olan ayarlamalarının yapılmasını anlatacağım.

VMware ESXi Management IP Ayarları

Bu ekran F2 tuşuna basarak sistem ayarlarına giriş yapacağız.

ESXi root şifremizi giriyoruz. Bunu kurulum aşamasında kendimiz belirlemiştik.

ok tuşları ile Configure Management Network satırına geliyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

Bu adımda belirtmeliyim ki eğer sisteminizde birden fazla network portu var ise management networkü olarak belirlediğiniz network kartını Network Adapters bölümüne girerek seçmeniz gerekmektedir. Benim management networkü olarak belirlediğim port vmnic0 portu. Ve yine eğer seçtiğiniz network potruna port modu access değil de trunk olarak verdiyseniz VLAN (optional) bölümüne girerek VLAN idnizi girmeniz gerekmektedir.

IP ayarlarımızı yapmak için enter tuşuna basıyoruz.

ESXi hostumuza vermek istediğimiz network bilgilerini giriyoruz ve enter tuşuna basıyoruz

Bu adımda 1 adım önce ayarlara girip enter tuşuna bastıktan sonra 1 kez ESC tuşuna basıyoruz ve bize yaptığımız ayarları kaydedip kayetmeyeceğimizi soruyor. Y tuşuna basıyoruz.

Ayarlarımız kaydedildi.

Şimdi vermiş olduğumuz IP ile ESXi hostumuzun web arayüzüne erişebiliriz.

VMware ESXi Management IP Ayarları anlatımımızda bu kadar. Sıradaki anlatımımda DNS server kurulumunu göstereceğim. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://sabahattindevrez.com/category/vmware/