Veeam Backup & Replication 10 Pure Storage Flash Array Ekleme

Veeam Backup & Replication 10 Pure Storage Flash Array Ekleme

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlere Pure Storage Flash Array cihazımızı Veeam backup sunucumuza nasıl ekleyeceğimizi anlatacağım. Bir adım önce Pure Storage Plug-in’i veeam sunucumuza nasıl yükleyeceğimizi göstermiştim:

Eğer bu plugin’i veeam backup sunucumuza yüklemezsek storage infrastructure bölümünde desteklenen storageler içerisinde Pure storage’i bulamazsınız. Ayrıca veeam backup sunucunuza daha vCenter’ınızı tanımlamadıysanız storage infrastructure menüsü aktif olmayacaktır. vcenter ekleme yazıma alttaki linkten erişebilirsiniz:

Buna neden gerek olduğunu sorarsanız flash array’inizi sanallaştırma ortamında eğer FC ya da ISCSI olarak kullanıyorsanız (zaten başka seçenek yok 🙂 ) yedeklerinizi vcenter/esxi üzerinden değil de direk olarak storage üzerinden almanızı sağlayacaktır. Bu da ciddi anlamda zaman ve maliyet kazancı sağlayacaktır.

Öncelikle veeam sunucunuza vCenter’ı eklediğinizi ve Pure Storage Plug-in’i yüklediğinizi varsayıyorum.

İlk Aldım olarak sol taraftan Storage Infrastructure menüsüne giriyoruz ve ADD STORAGE yazısına tıklıyoruz:

Show more vendors…’a tıklıyoruz:

Pure Storage’e tıklıyoruz:

DNS name or ıp address bölümüne flash array’e ne şekilde erişiyorsanız onu yazınız:

Add diyerek Flash Array kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz:

Bu şekilde olmalıdır:

Sisteminizde hangi altyapıyı kullanıyorsanız seçiniz. Ben FC olarak kullandığım için FC seçtim. Burada dikkat edilmesi gereken şey flash array’in veeam sunucuya nasıl mount olacağıdır. Yani diğer sunucularda FC kullanıyor olabilirsiniz ama veeam sunucunuzda HBA kartınız yoktur. Burada ISCSI seçerekte veeam sunucunuza alanları mount edebilirsiniz:

Next diyoruz:

Finish diyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor:

Veeam backup & replication sunucumuza Flash Array’imizi ekledik. Artık joplarınızda Enable backup from storage snapshots işaretli ise yedekleriniz direk arrray üzerinden alınacaktır.