Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu

Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu

Merhaba arkadaşlar;

Bu yazımda sizlere Veeam Backup & Replication kurulumunu anlatacağım.

Veeam Backup & Replication Nedir?

Veeam® Backup & Replication™, TÜM bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için basit, güvenilir ve esnek koruma sağlayan bir çözümdür. Veri koruma yönetiminden, fidye yazılımları önlemeye çalışmaktan ve uyumluluk gereksinimlerinden kaynaklanan stresi azaltır. Yedekleme verilerinizin yaşam döngüsünün tamamını yönetmenize imkan sağlayan önemli özellikleriyle Veeam, yönetimi basitleştirerek ve kesinti süresinden kaynaklı maddi kayıpları en aza indirerek zamandan ve bütçeden tasarruf etmenizi sağlar. Bu sayede işletmenizin hedefleri üzerinde içiniz rahat bir şekilde çalışabilirsiniz.

Kaynak: https://www.veeam.com/tr/vm-backup-recovery-replication-software.html

İlk adım olarak İşletim sistemimizin kurulu olduğunu varsayıyorum. Kullanmanız gereken versiyonları alttaki linkten öğrenebilirsiniz:

https://www.veeam.com/tr/backup-replication-system-requirements.html

Ardından kurulum dosyalarını elde ediyoruz. Gerekli dosyaları alttaki linkten elde edebilirsiniz. Veeam Community versiyon bulunmaktadır:

https://www.veeam.com/tr/downloads.html

Şimdi indirdiğimiz iso dosyasındaki Setup.exe’yi çalıştırıyoruz ve Veeam Backup & Replication bölümünde bulunan Install yazısına tıklıyoruz:

Lisans Sözleşmelerini okuyup anladıktan sonra kabul ederek Next diyoruz:

Lisansımız varsa burada girebiliriz ya da kurulum tamamlandıktan sonra da girebiliriz. Ben daha sonra girmek için direk Next diyerek geçiyorum:

Kurmak istediğimiz paketleri seçiyoruz. Ben varsayılanda geldiği gibi hepsini işaretli bıraktım. Next diyoruz:

Veeam sistemimizde ön kontroller yapıyor. Gerekli olan ama sizde kurulu olmayan gereksinimleri kurmak için Install butonuna tıklıyoruz.

Kurulumlar tamamlandığı zaman Next butonu aktif olacaktır. Next diyoruz

Spesifik ayar girmek isteyenler bu adımda gerekli ayarları girebilirler. Ben varsayılan ayarlarda bırakıyorum. Install diyerek kurulumu başlatıyoruz:

Kurulum sürüyor:

Kurulum bittiği zaman Masaüstünde simge oluşacaktır. Onu çalıştırıyoruz:

Connect diyoruz:

Gördüğünüz gibi kurulumumuz tamamlandı:

Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu anlatımımız da tamamlandı. Bir dahaki anlatımımda veeam sunucumuza vCenter ya da esxi host eklemeyi anlatacağım. Alttaki linkten erişebilirsiniz: